SMQ400VS221M25X30T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ400VS221M25X30T2
SMQ400VS221M25X30T2
Part Number
SMQ400VS221M25X30T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Data sheet
SMQ400VS221M25X30T2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
SMQ400VS221M25X30T2
Comments
    SMQ400VS221M25X30T2 Specifications
    SeriesSMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.49 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.1307 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.13Ohm @ 120Hz