SMQ400VS681M30X50T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ400VS681M30X50T2
SMQ400VS681M30X50T2
Part Number
SMQ400VS681M30X50T2
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Data sheet
SMQ400VS681M30X50T2.pdf
Delivery Services
SMQ400VS681M30X50T2
Comments
    SMQ400VS681M30X50T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.96 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.2328 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)366mOhm @ 120Hz