SMQ450VS471M30X45T2
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ450VS471M30X45T2
SMQ450VS471M30X45T2
Part Number
SMQ450VS471M30X45T2
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Data sheet
SMQ450VS471M30X45T2.pdf
Delivery Services
SMQ450VS471M30X45T2
Comments
    SMQ450VS471M30X45T2 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.53 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.6179 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)705mOhm @ 120Hz