UPW1E330MDH
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
UPW1E330MDH
UPW1E330MDH
Part Number
UPW1E330MDH
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
UPW1E330MDH.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
UPW1E330MDH
Comments
    UPW1E330MDH Specifications
    SeriesUPW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance600 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency180 mA @ 100 kHz