UPW1J121MPH
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
UPW1J121MPH
UPW1J121MPH
Part Number
UPW1J121MPH
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
UPW1J121MPH.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
UPW1J121MPH
Comments
    UPW1J121MPH Specifications
    SeriesUPW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance194 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance120 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency390 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency600 mA @ 100 kHz