UPZ2W820MNY9
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
UPZ2W820MNY9
UPZ2W820MNY9
Part Number
UPZ2W820MNY9
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
UPZ2W820MNY9.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
UPZ2W820MNY9
Comments
    UPZ2W820MNY9 Specifications
    SeriesUPZ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency730 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.095 A @ 10 kHz