UVR2D2R2MEA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
UVR2D2R2MEA
UVR2D2R2MEA
Part Number
UVR2D2R2MEA
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
UVR2D2R2MEA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
UVR2D2R2MEA
Comments
    UVR2D2R2MEA Specifications
    SeriesUVR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency33 mA @ 120 Hz