1168-10-AL-7
Home > All Products > Hardware, Fasteners, Accessories > Board Spacers, Standoffs
1168-10-AL-7
1168-10-AL-7
Part Number
1168-10-AL-7
Description
ROUND SPACERCLEAR IRIDITE5/16 RD
Data sheet
1168-10-AL-7.pdf
Delivery Services
1168-10-AL-7
Comments
    1168-10-AL-7 Specifications
    TypeRound Spacer
    ColorClear
    GenderFemale, Female
    PlatingIridite
    Features-
    MaterialAluminum
    Part StatusActive
    Length - Overall1.063" (26.99mm)
    Diameter - Inside0.192" (4.88mm)
    Diameter - Outside0.313" (7.94mm)
    Screw, Thread Size-
    Threaded/UnthreadedUnthreaded
    Between Board Height1.063" (27.00mm) 1 1/16"
    1168-10-AL-7 FAQ
    1. How to order 1168-10-AL-7 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 1168-10-AL-7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1168-10-AL-7?
    1168-10-AL-7 Related Products
    24882 24882 24882 Keystone Electronics 5000 SM STANDOFF ON T&R 3MM View
    4883 4883 4883 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #4-40 STEEL 1/4" View
    24433 24433 24433 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 10MM View
    MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H 3M - Aearo Technologies, LLC 5000 RND STNDFF #4-40 SYN 8.13MM 1PC View
    24434 24434 24434 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 12MM View
    1168-10-AL-7 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.