1477-10-AL
Home > All Products > Hardware, Fasteners, Accessories > Board Spacers, Standoffs
1477-10-AL
1477-10-AL
Part Number
1477-10-AL
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Description
HEX SPACERPLAIN ALUMINUM5/8 HEX
Data sheet
1477-10-AL.pdf
Category
Board Spacers, Standoffs
Delivery Services
1477-10-AL
Comments
    1477-10-AL Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    TypeHex Spacer
    Color-
    GenderFemale, Female
    Plating-
    Features-
    MaterialAluminum
    Part StatusActive
    Length - Overall1.563" (39.69mm)
    Diameter - Inside0.192" (4.88mm)
    Diameter - Outside0.625" (15.88mm) Hex
    Screw, Thread Size-
    Threaded/UnthreadedUnthreaded
    Between Board Height1.563" (39.69mm)
    1477-10-AL FAQ
    1. How to order 1477-10-AL on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 1477-10-AL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1477-10-AL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    1477-10-AL Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    4871 4871 4871 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #2-56 STEEL 1/16" View
    4882 4882 4882 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #4-40 STEEL 1/8" View
    24882 24882 24882 Keystone Electronics 5000 SM STANDOFF ON T&R 3MM View
    4883 4883 4883 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #4-40 STEEL 1/4" View
    24433 24433 24433 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 10MM View
    2209 2209 2209 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #6-32 ALUMINUM 3/8" View
    8714 8714 8714 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #4-40 ALUMINUM 1/4" View
    2208 2208 2208 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #6-32 ALUMINUM 1/4" View
    MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H 3M - Aearo Technologies, LLC 5000 RND STNDFF #4-40 SYN 8.13MM 1PC View
    24434 24434 24434 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 12MM View
    1477-10-AL Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.