1537-B-3-AL
Home > All Products > Hardware, Fasteners, Accessories > Board Spacers, Standoffs
1537-B-3-AL
1537-B-3-AL
Part Number
1537-B-3-AL
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Description
ROUND SWAGE SPACERPLAIN ALUMINUM
Data sheet
1537-B-3-AL.pdf
Category
Board Spacers, Standoffs
Delivery Services
1537-B-3-AL
Comments
    1537-B-3-AL Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    TypeRound Spacer
    Color-
    GenderFemale, Swage
    Plating-
    Features-
    MaterialAluminum
    Part StatusActive
    Length - Overall0.605" (15.37mm)
    Diameter - Inside0.101" (2.57mm)
    Diameter - Outside0.250" (6.35mm) 1/4"
    Screw, Thread Size-
    Threaded/UnthreadedUnthreaded
    Between Board Height0.500" (12.70mm) 1/2"
    1537-B-3-AL FAQ
    1. How to order 1537-B-3-AL on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 1537-B-3-AL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1537-B-3-AL?
    1537-B-3-AL Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    4871 4871 4871 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #2-56 STEEL 1/16" View
    4882 4882 4882 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #4-40 STEEL 1/8" View
    24882 24882 24882 Keystone Electronics 5000 SM STANDOFF ON T&R 3MM View
    4883 4883 4883 Keystone Electronics 5000 ROUND STANDOFF #4-40 STEEL 1/4" View
    24433 24433 24433 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 10MM View
    2209 2209 2209 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #6-32 ALUMINUM 3/8" View
    8714 8714 8714 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #4-40 ALUMINUM 1/4" View
    2208 2208 2208 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF #6-32 ALUMINUM 1/4" View
    MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H MF-100-UC04-H 3M - Aearo Technologies, LLC 5000 RND STNDFF #4-40 SYN 8.13MM 1PC View
    24434 24434 24434 Keystone Electronics 5000 HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 12MM View
    1537-B-3-AL Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.