10035388-205LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
10035388-205LF
10035388-205LF
Part Number
10035388-205LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 70POS 0.100
Data sheet
10035388-205LF.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
10035388-205LF
Comments
    10035388-205LF Specifications
    SeriesPower Edge
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialCopper Alloy
    Number of Positions70 (62 Loaded)
    Operating Temperature-5°C ~ 105°C