ABC35HEYH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
ABC35HEYH
ABC35HEYH
Part Number
ABC35HEYH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 35POS 0.100
Data sheet
ABC35HEYH.pdf
Delivery Services
ABC35HEYH
Comments
    ABC35HEYH Specifications
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions35
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C