ACC22HEYS
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
ACC22HEYS
ACC22HEYS
Part Number
ACC22HEYS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.100
Data sheet
ACC22HEYS.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
ACC22HEYS
Comments
    ACC22HEYS Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions22
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C