EBC40DRYS-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
EBC40DRYS-S93
EBC40DRYS-S93
Part Number
EBC40DRYS-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Data sheet
EBC40DRYS-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
EBC40DRYS-S93
Comments
    EBC40DRYS-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions80
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C