GBB50DYHN
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GBB50DYHN
GBB50DYHN
Part Number
GBB50DYHN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Data sheet
GBB50DYHN.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
GBB50DYHN
Comments
    GBB50DYHN Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder, Staggered
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C