GBC40DRES-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GBC40DRES-S93
GBC40DRES-S93
Part Number
GBC40DRES-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Data sheet
GBC40DRES-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
GBC40DRES-S93
Comments
    GBC40DRES-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypePanel Mount
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions80
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C