GBC40DRTI-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GBC40DRTI-S93
GBC40DRTI-S93
Part Number
GBC40DRTI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Data sheet
GBC40DRTI-S93.pdf
Delivery Services
GBC40DRTI-S93
Comments
    GBC40DRTI-S93 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Positions80
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C