GBC40DRYH-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GBC40DRYH-S93
GBC40DRYH-S93
Part Number
GBC40DRYH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Data sheet
GBC40DRYH-S93.pdf
Delivery Services
GBC40DRYH-S93
Comments
    GBC40DRYH-S93 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions80
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C