GCB50DHHD
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GCB50DHHD
GCB50DHHD
Part Number
GCB50DHHD
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Data sheet
GCB50DHHD.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
GCB50DHHD
Comments
    GCB50DHHD Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder, Staggered
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C