GCB50DHHN
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GCB50DHHN
GCB50DHHN
Part Number
GCB50DHHN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Data sheet
GCB50DHHN.pdf
Delivery Services
GCB50DHHN
Comments
    GCB50DHHN Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder, Staggered
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C