GCB50DHND
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GCB50DHND
GCB50DHND
Part Number
GCB50DHND
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Data sheet
GCB50DHND.pdf
Delivery Services
GCB50DHND
Comments
    GCB50DHND Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C