GCB50DHNN
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GCB50DHNN
GCB50DHNN
Part Number
GCB50DHNN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Data sheet
GCB50DHNN.pdf
Delivery Services
GCB50DHNN
Comments
    GCB50DHNN Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C