GEC50DRYH-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GEC50DRYH-S93
GEC50DRYH-S93
Part Number
GEC50DRYH-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .100
Data sheet
GEC50DRYH-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
GEC50DRYH-S93
Comments
    GEC50DRYH-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishTin
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C