GEC50DRYN-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
GEC50DRYN-S93
GEC50DRYN-S93
Part Number
GEC50DRYN-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .100
Data sheet
GEC50DRYN-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
GEC50DRYN-S93
Comments
    GEC50DRYN-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishTin
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions100
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C