HBC26DRTS-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
HBC26DRTS-S93
HBC26DRTS-S93
Part Number
HBC26DRTS-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 52POS 0.100
Data sheet
HBC26DRTS-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
HBC26DRTS-S93
Comments
    HBC26DRTS-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions52
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C