HBC49HETI
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
HBC49HETI
HBC49HETI
Part Number
HBC49HETI
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Data sheet
HBC49HETI.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
HBC49HETI
Comments
    HBC49HETI Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions49
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C