HCC50HEYH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
HCC50HEYH
HCC50HEYH
Part Number
HCC50HEYH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Data sheet
HCC50HEYH.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
HCC50HEYH
Comments
    HCC50HEYH Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions50
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C