HSC10DRYS-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
HSC10DRYS-S93
HSC10DRYS-S93
Part Number
HSC10DRYS-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Data sheet
HSC10DRYS-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
HSC10DRYS-S93
Comments
    HSC10DRYS-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions20
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C