JBC30HEYH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JBC30HEYH
JBC30HEYH
Part Number
JBC30HEYH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Data sheet
JBC30HEYH.pdf
Delivery Services
JBC30HEYH
Comments
    JBC30HEYH Specifications
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions30
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C