JCC20HETS
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC20HETS
JCC20HETS
Part Number
JCC20HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Data sheet
JCC20HETS.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
JCC20HETS
Comments
    JCC20HETS Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions20
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C