JCC22HETN
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC22HETN
JCC22HETN
Part Number
JCC22HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.100
Data sheet
JCC22HETN.pdf
Delivery Services
JCC22HETN
Comments
    JCC22HETN Specifications
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions22
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C