JCC26HETS
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC26HETS
JCC26HETS
Part Number
JCC26HETS
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 26POS 0.100
Data sheet
JCC26HETS.pdf
Delivery Services
JCC26HETS
Comments
    JCC26HETS Specifications
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions26
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C