JCC28HETH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC28HETH
JCC28HETH
Part Number
JCC28HETH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 28POS 0.100
Data sheet
JCC28HETH.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
JCC28HETH
Comments
    JCC28HETH Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions28
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C