JCC28HEYI
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC28HEYI
JCC28HEYI
Part Number
JCC28HEYI
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 28POS 0.100
Data sheet
JCC28HEYI.pdf
Delivery Services
JCC28HEYI
Comments
    JCC28HEYI Specifications
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Positions28
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C