JCC30HEYS
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
JCC30HEYS
JCC30HEYS
Part Number
JCC30HEYS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Data sheet
JCC30HEYS.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
JCC30HEYS
Comments
    JCC30HEYS Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions30
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C