RCC26DRTN-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
RCC26DRTN-S93
RCC26DRTN-S93
Part Number
RCC26DRTN-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 52POS 0.100
Data sheet
RCC26DRTN-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
RCC26DRTN-S93
Comments
    RCC26DRTN-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions52
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C