RSC12DRTS-S93
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
RSC12DRTS-S93
RSC12DRTS-S93
Part Number
RSC12DRTS-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.100
Data sheet
RSC12DRTS-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
RSC12DRTS-S93
Comments
    RSC12DRTS-S93 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C