01016D104KATUA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
01016D104KATUA
01016D104KATUA
Part Number
01016D104KATUA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Data sheet
01016D104KATUA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
01016D104KATUA
Comments
    01016D104KATUA Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C