01R5N0R5B160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
01R5N0R5B160CT
01R5N0R5B160CT
Part Number
01R5N0R5B160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.5PF 16V NPO 01005
Data sheet
01R5N0R5B160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
01R5N0R5B160CT
Comments
    01R5N0R5B160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C