02016D473JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
02016D473JAT2A
02016D473JAT2A
Part Number
02016D473JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0201
Data sheet
02016D473JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
02016D473JAT2A
Comments
    02016D473JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C