0201BB103K160NGT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0201BB103K160NGT
0201BB103K160NGT
Part Number
0201BB103K160NGT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0201
Data sheet
0201BB103K160NGT.pdf
Delivery Services
0201BB103K160NGT
Comments
    0201BB103K160NGT Specifications
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusObsolete
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C