0201BB103K160YT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0201BB103K160YT
0201BB103K160YT
Part Number
0201BB103K160YT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0201
Data sheet
0201BB103K160YT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0201BB103K160YT
Comments
    0201BB103K160YT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C