0201ZG222ZAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0201ZG222ZAT2A
0201ZG222ZAT2A
Part Number
0201ZG222ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 10V Y5V 0201
Data sheet
0201ZG222ZAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0201ZG222ZAT2A
Comments
    0201ZG222ZAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C