04023A7R5BAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04023A7R5BAT2A
04023A7R5BAT2A
Part Number
04023A7R5BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402
Data sheet
04023A7R5BAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
04023A7R5BAT2A
Comments
    04023A7R5BAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance7.5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C