04023C561MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04023C561MAT2A
04023C561MAT2A
Part Number
04023C561MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
Data sheet
04023C561MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
04023C561MAT2A
Comments
    04023C561MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance560 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C