04023U6R8BAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04023U6R8BAT2A
04023U6R8BAT2A
Part Number
04023U6R8BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Data sheet
04023U6R8BAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
04023U6R8BAT2A
Comments
    04023U6R8BAT2A Specifications
    SeriesU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesUltra Low ESR
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance6.8 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C