04026C122KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04026C122KAT2A
04026C122KAT2A
Part Number
04026C122KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1200PF 6.3V X7R 0402
Data sheet
04026C122KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
04026C122KAT2A
Comments
    04026C122KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C