04026C273MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04026C273MAT2A
04026C273MAT2A
Part Number
04026C273MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.027UF 6.3V X7R 0402
Data sheet
04026C273MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
04026C273MAT2A
Comments
    04026C273MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C