04026D206MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04026D206MAT2A
04026D206MAT2A
Part Number
04026D206MAT2A
Description
CAP CER 20UF 6.3V X5R 0402
Data sheet
04026D206MAT2A.pdf
Delivery Services
04026D206MAT2A
Comments
    04026D206MAT2A Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance20 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.71mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C