04026D273KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
04026D273KAT2A
04026D273KAT2A
Part Number
04026D273KAT2A
Description
CAP CER 0.027UF 6.3V X5R 0402
Data sheet
04026D273KAT2A.pdf
Delivery Services
04026D273KAT2A
Comments
    04026D273KAT2A Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C